NCAA Division I Indoor Track Championship results

FAYETTEVILLE, Ark. -- Saturday's results from the NCAA Indoor Track and Field Championships (all distances in meters):

Men
60 final: 1. Julien Dunkley, E. Carolina, 6.54; 2. Pierre Browne, Mississippi St., 6.60; 3. Tre Gardner, Texas, 6.62; 4. Samie Parker, Oregon, 6.64; 5. Michael Frater, Texas Christian, 6.64; 6. Ahmad Jasmine, Florida, 6.66; 7. Mardy Scales, M.Tenn. St., 6.70; 8. Larry Griffin, Clemson, 6.73.

400 final: 1. Gary Kikaya, Tennessee, 45.71; 2. Obra Hogans, Seton Hall, 45.82; 3. Sanjay Ayre, Auburn, 45.98; 4. Jonathan Fortanberry, S. Carolina, 46.01; 5. Mitch Potter, Minnesota, 46.02; 6. Kelly Willie, LSU, 46.17; 7. Jeremy Wariner, Baylor, 46.21. Ashton Collins, Texas, DNS.

800 final: 1. Nate Brannen, Michigan, 1:47.79; 2. Fred Sharpe, Auburn, 1:48.16; 3. Sam Burley, Pennsylvania, 1:48.25; 4. Toby Henkels, Minnesota, 1:48.26; 5. Joseph Lee, Kansas St., 1:48.46; 6. Jackson Langat, Texas Christian, 1:48.50; 7. Otukile Lekote, S. Carolina, 1:48.68; 8. Robbie Stevens, Arkansas, 1:49.90.

Mile final: 1. Chris Mulvaney, Arkansas, 4:05.70; 2. John Jefferson, Indiana, 4:06.46; 3. Luke Watson, Notre Dame, 4:06.48; 4. Ryan Hayden, Villanova, 4:06.95; 5. Hunter Spencer, Kentucky, 4:07.11; 6. Joel Atwater, Weber State, 4:07.29. 7. David Freeman, Kentucky, 4:07.32; 8. Rob Myers, Ohio State, 4:07.36; 9. Kurt Michaelis, Youngstown St., 4:07.79; 10. Nate Robison, BYU, 4:08.20; 11. Nephi Tyler, Utah, 4:09.44.

3000 final: 1. Alistair Cragg, Arkansas, 7:55.68; 2. Adrian Blincoe, Villanova, 7:56.66; 3. Daniel Lincoln, Arkansas, 7:57.43; 4. Louis Luchini, Stanford, 7:58.31; 5. Boaz Cheboiywo, E. Michigan, 7:58.76; 6. Kip Kangogo, BYU, 7:59.16; 7. Lyle Weese, Montana St., 7:59.37; 8. Grant Robison, Stanford, 8:00.07; 9. Mindaugas Pukstas, SMU, 8:00.13; 10. Dalibor Balgac, SMU, 8:03.91; 11. Luke Watson, Notre Dame, 8:10.79; 12. Nick Willis, Michigan, 8:11.16; 13. Jeremy Park, Washington, 8:12.21; 14. Seth Hejny, Stanford, :16.57; 15. Silverus Kimeli, Arkansas, 8:21.82; 16. Matt Tegenkamp, Wisconsin, 8:29.39.

4x400 relay final: 1. LSU (Pete Coley SO, Marlon Greensword JR, Bennie Brazell SO, Kelly Willie FR), 3:04.79; 2. Texas Christian (Brandon Simpson JR, Jackson Langat SO, Jabari Fields JR, Jerry Harris JR), 3:04.87; 3. South Carolina (Ken Ferguson FR, Otukile Lekote JR, Otis Harris JR, Jonathan Fortanberry SO), 3:05.10; 4. Minnesota (Mikael Jakobsson JR, Andy Wohlin SR, Adam Steele JR, Mitch Potter JR), 3:06.27; 5. Arizona State (Jason Barton SO, Seth Amoo SO, Steve Fitch JR, Lewis Banda FR), 3:07.41; 6. Seton Hall (Marvin Regis SR, Rayan Speid JR, Dwayne Thomas JR, Obra Hogans JR), 3:08.38; 7. Clemson (Jacey Harper SR, Michael Bolling SO, Roy Cheney FR, Otto Spain SR), 3:08.92; 8. Florida (Ahmad Jasmine SO, Kyle Farmer SO, Sekou Clarke FR, Dwight Ruff SO), 3:09.10; 9. Auburn (Sanjay Ayre SR, Dean Griffiths SR, Fred Sharpe SR, Eric Gifford FR), 3:09.22; 10. East Carolina (Benjamin Henderson SO, Julien Dunkley SR, Michael Hillian FR, Darrus Cofield SO), 3:09.58; 11. Texas (Aaron Collins FR, Brendan Christian FR, Quincy Boles FR, Nick Johnson FR), 3:10.71. Baylor (Jeremy Wariner FR, Robbie Quiroga SO, Brian McDonald JR, Darold Williamson SO), DNS.

High jump final: 1. Jerrick Holmes, Northridge, 7-3¾; 2. Adam Shunk, North Carolina, 7-2½; 3. Shaun Guice, Purdue, 7-1½; 3. Jesse Williams, NC State, 7-1½; 5. Kurtiss Dilley, Washington St., 7-1½; 6. Terrance McDaniel, Clemson, 6-11¾; 7. Henderson Dottin, Texas-El Paso, 6-11¾; 7. Joe Squittieri, Florida, 6-11¾; 7. Jesse Sims, Missouri, 6-11¾; 10. Huguens Jean, UMBC, 6-11¾; 10. Eric Bergemann, Campbell, 6-11¾; 12. Kyle Lancaster, Kansas St., 6-11¾; 12. John Hubbard, North Carolina, 6-11¾; 14. Matt Vincent, Florida, 6-11¾.75); 15. Aaron Plas, Nebraska, 6-11¾; 16. Brent Boettcher, Wisconsin, 6-10¼; 17. Einar Hjartarson, SMU, 6-10½; 17. Kyle Odvody, Nebraska, 6-10¼; 19. Michael Beasley, Texas Tech, 6-8¾. Jason Romero, Northridge, NH.

Triple jump final: 1. Allen Simms, USC, 56-7½; 2. Aarik Wilson, Indiana, 55-9; 3. John Moffitt, LSU, 54-2½; 4. Juilen Kapek, USC, 53-11¾; 5. Jaanus Uudmae, Arkansas, 53-8¼; 6. Rafeeq Curry, Florida St., 53-6¼; 7. Richard Smith, Arkansas, 53-¾; 8. Brandon Evans, Texas A&M, 52-10¼; 9. Chavous Nichols, Penn St., 52-7½; 10. Frank Tolen, Nebraska, 52-6½; 11. Traun Smith, LSU, 51-¾; 12. Brandal Lawrence, Texas Christian, 50-7¼; 13. Daniel Harris, North Carolina, 49-6¼; 13. Gerardo Carrasco, Texas-El Paso, 49-6¼. Leevan Sands, Auburn, DNS. Lejuan Simon, LSU, DNS.

Shot put final: 1. Carl Myerscough, Nebraska, 70-6¼; 2. Dan Taylor, Ohio State, 69-11¾; 3. Christian Cantwell, Missouri, 67-8¾; 4. Dan Ames, UCLA, 64-7; 5. Karl Erickson, Minnesota, 63-7¾; 6. Sean Shields, Arizona, 63-2¾; 7. Russ Bell, Missouri, 63-2; 8. Simon Stewart, Idaho, 61-10½; 9. Hannes Hopley, SMU, 61-9½; 10. Nedzad Mulabegovic, Purdue, 61-5½; 11. Dorian Scott, Florida St., 61-4¼; 12. Steve Manz, Michigan St., 61-2¼; 13. Jeff Chakouian, Kentucky, 60-11½; 14. Scott Wiegand, UCLA, 60-9¼; 15. Garrett Johnson, Florida St., 60-8½; 16. Gabor Mate, Auburn, 59-5¾.

Women
60 final: 1. Muna Lee, LSU, 7.17; 2. Elva Goulbourne, Auburn, 7.24; 3. Monique Tubbs, Jacksonville, 7.26; 4. Lauryn Williams, Miami, 7.29; 5. Aleen Bailey, S.Carolina, 7.30; 6. Lolo Jones, LSU, 7.30; 7. Rachelle Boone, Indiana, 7.35; 8. Laverne Jones, Oklahoma, 7.44.

400 final: 1. LeShinda Demus, S. Carolina, 51.79; 2. Sanya Richards, Texas, 51.87; 3. Nadia Davy, LSU, 52.06; 4. Marsha Dawkins, Oral Roberts, 52.26; 5. Demetria Washington, S. Carolina, 52.32; 6. Faith Rein, Florida, 52.57; 7. Moushaumi Robinson, Texas, 52.88; 8. Miki Barber, S.Carolina, 53.03; Raasin McIntosh, Texas, DQ.

800 final: 1. Lena Nilsson, UCLA, 2:05.13; 2. Nicole Cook, Tennessee, 2:05.19; 3. Marian Burnett, LSU, 2:06.43; 4. Alice Schmidt, North Carolina, 2:07.31; 5. Beata Rudzinska, Akron, 2:07.42; 6. Maggie Vessey, Cal Poly-SLO, 2:08.16; 7. Kristina Bratton, Florida, 2:09.19; 8. Tiffany Burgess, UCLA, 2:09.51.

Mile final: 1. Johanna Nilsson, N. Arizona, 4:32.49; 2. Tiffany McWilliams, Mississippi St., 4:36.51; 3. Christin Wurth, Arkansas, 4:41.73; 4. Roisin McGettigan, Providence, 4:42.06; 5. Londa Bevins, Arkansas, 4:42.89; 6. Jaime Cottle, BYU, 4:43.40; 7. Lauren King, Notre Dame, 4:43.89; 8. Malindi Elmore, Stanford, 4:45.42; 9. Courtney Inman, Washington, 4:48.03; 10. Erica Sigmont, Arkansas, 4:51.64.

3000 final: 1. Shalane Flanagan, North Carolina, 9:01.05; 2. Lauren Fleshman, Stanford, 9:01.58; 3. Sara Gorton, Colorado, 9:07.16; 4. Megan Metcalfe, West Virginia, 9:10.35; 5. Michaela Mannova, BYU, 9:11.61; 6. Amy Mortimer, Kansas St., 9:15.08; 7. Lisa Aguilera, Arizona St., 9:18.80; 8. Alicia Craig, Stanford, 9:19.51; 9. Molly Huddle, Notre Dame, 9:20.30; 10. Julie Spolidoro, Boston College, 9:22.47; 11. Mary Cullen, Providence, 9:26.16; 12. Julie Culley, Rutgers, 9:26.50; 13. Lena Nilsson, UCLA, 9:30.73; 14. Ann Somerville, Michigan St., 9:43.72; 15. Malindi Elmore, Stanford, 9:43.76; 16. Christin Wurth, Arkansas, 9:52.14. Londa Bevins, Arkansas, DNF.

4x400 final: 1. Texas (Keasha Downer SR, Raasin McIntosh JR, Moushaumi Robinson SR, Sanya Richards FR), 3:27.66; 2. South Carolina (Tiffany Ross SO, Miki Barber SR, Demetria Washington SR, LeShinda Demus SO), 3:28.25; 3. LSU (Nadia Davy JR, Stephanie Durst JR, Monique Hall JR, Hazel-Ann Regis SO), 3:32.16; 4. UCLA (Adia McKinnon SO, Sheena Johnson JR, Sani Roseby JR, Monique Henderson SO), 3:33.24; 5. Miami (Dominique Darden FR, Jamillah Wade SR, Kitoya Carter JR, Charlette Greggs FR), 3:33.37; 6. Florida (Novlene Williams JR, Shavonda Benjamin JR, Kristina Bratton JR, Faith Rein SR), 3:34.05; 7. Washington State (Tiffany Giles SR, Monique Jessie JR, Angelita Green JR, Ellannee Richardson SR), 3:35.49; 8. North Carolina (Tiffany Flomo JR, Kameese Wright JR, Jennifer Nelms SO, Anissa Gainey JR), 3:37.14; 9. Notre Dame (Tiffany Gunn SO, Kristen Dodd JR, Ayesha Boyd JR, Kymia Love SR), 3:38.28; 10. Houston (Ebonie Floyd FR, Lauren Smith SR, Renee Clark FR, Courtnie Ratliff SR), 3:39.21; 11. Texas-El Paso (Lucy Ann Richards SR, Jose van derVeen SR, Laura Cabrales SR, Olatunde Okusanya FR), 3:40.44; 12. Seton Hall (Danielle Bailey SO, Mia Campo SR, Katrina Sye JR, Leah Grant SR), 3:46.26.

Pole vault final: 1. Lacy Janson, Florida St., 14-7¼; 2. Becky Holliday, Oregon, 14-3¼; 3. April Steiner, Arkansas, 14-3½; 4. Niki McEwen, Oregon, 13-11½; 5. Fanni Juhasz, Georgia, 13-7¼; 6. Amy Linnen, Arizona, 13-7¼; 6. Jennifer Bennett, Missouri, 13-7¼; 8. Jennifer Culp, Arkansas, 13-3½; 8. Stacie Manuel, Arkansas, 13-3½; 10. Kirsten Riley, Oregon, 13-3½; 11. Chelsea Johnson, UCLA, 13-3½; 12. Kate Soma, Washington, 12-11½; 12. Bridgid Isworth, New Mexico, 12-11½; 14. Christi Lehman, Nebraska, 12-11½; 15. Kira Sims, Akron, 12-11½; 16. Jessica Graff, Georgia Tech, 12-5½; 17. Jamie Kolar, UCLA, 12-5½.

Triple jump final: 1. Elva Goulbourne, Auburn, 45-2½; 2. Nicole Toney, LSU, 45-2¼; 3. Krisztina Kovesi, Nebraska, 44-1¼; 4. Chi-Chi Aduba, Penn St., 43-10¾; 5. Ineta Radevica, Nebraska, 43-10½; 6. Shani Marks, Minnesota, 43-10; 7. Simidele Adeagbo, Kentucky, 43-8; 8. Patricia Soman, Ball State, 43-3¾; 9. Zivile Pukstiene, SMU, 43-1; 10. Chaytan Hill, Kansas St., 43-½; 11. Stephanie Sowell, NW State-LA, 42-9½; 12. Melanie Carter, Pittsburgh, 42-½; 13. Hyleas Fountain, Georgia, 41-11¼; 14. Nicole Whitman, Illinois, 41-10; 15. Ronda White, App. State, 40-0; 16. Ychlindria Spears, Texas, 39-2½.

Weight throw final: 1. Erin Gilreath, Florida, 72-3¾; 2. Jukina Dickerson, Florida, 67-10¾; 3. Cari Soong, UCLA, 67-4¾; 4. LaQuanda Cotten, Florida, 66-11¼; 5. Kim Barrett, Florida, 66-10½; 6. Merilyn Brown, Florida, 66-1¾; 7. Laura Gerraughty, North Carolina, 64-6½; 8. Loree Smith, Colorado St., 63-7; 9. Laura Sauao, Northridge, 63-4; 10. Maureen Griffin, Idaho St., 62-10; 11. Keturah Lofton, Ohio State, 62-4½; 12. Susan Sherman, Iowa St., 61-1½; 13. Deshaya Williams, Penn St., 60-10¾; 14. Mallory McDonald, LSU, 60-6¾; 15. Amy Moses, Texas-Pan Am, 58-4½; 16. Eliese Mitchell, Virginia, 57-3½.

Join the Discussion
blog comments powered by Disqus
 
You Might Also Like...